Lenf Ödem Tedavisi

Lenf Ödem Tedavisi

Lenfödem Nedir?

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenf bezlerindeki tıkanmalara bağlı olarak ortaya çıkan lenfödem hastalığı, en kısa anlatımıyla lenf sıvısının hasta tarafından boşaltılamaması sorunudur. En doğru lenfödem tedavisi her ne kadar doktor ve terapistin de katıldığı bir süreçle uygulamaya koyulsa da hastanın da doğru tedavi için bu hastalık hakkında biraz bilgi sahibi olması gerekir.  Bu hastalık en erken şekilde teşhis ve tedavi edilmesi gereken hastalık türlerindendir. Lenfödem hastalığının teşhisi ve tedavisi gecikirse hastanın durumu kötüleşebilir. Hastalık kol ve bacakların şişmesi ile kendini belli ettiği için hastalığın teşhis süreci kolaydır. Ancak hasta tarafından teşhis sürecinde bir ihmal ve gecikme yaratılırsa, hastalığın ağırlaşması ve kötüleşmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle hastanın aşağıda yer alan belirtilere dikkat etmesi son derece önemlidir.

Lenfödem Belirtileri Nelerdir?

Lenfödem tedavisi öncesi teşhis sürecinde hastada bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler teşhis sürecini kolaylaştırır. Lenfödem hastalığında erken teşhis önemli olduğu için birazdan sıralayacağımız belirtilerden bir tanesi ya da birkaçı sizde görülüyorsa lütfen doktorunuza gözükün. En önemli lenfödem belirtisi parmaklarda, kol ve bacaklarda kısmi şişkinliklerin meydana gelmesidir. Vücutta meydana gelen ağırlık, sıkılık, ağrı ve rahatsızlık hissi ve hareket kabiliyetinin kısıtlanması diğer belirtilerdir. Bu hastalık ayrıca deride bazı değişiklikler yaratabilir. Fibrozis denilen derinin sertleşerek kalınlaşma durumu, tekrar tekrar yaşanan enfeksiyonlar, ciltte çeşitli kıvrımların meydana gelmesi, deriden sıvı çıkması ve vücutta siğil adı verilen bozuklukların oluşması hastalığın başlıca belirtilerindendir. 

Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanser hastalığı sonrası görülen tedaviler nedeniyle maruz kalınan radyasyon, lenf yollarının ameliyat sonrası hasara uğraması, travmalar ve mantar hastalıkları, çeşitli enfeksiyonlar ve sinek parazitleri lenfödem hastalığına neden olabilir. Lenfödem tedavisi bugüne kadar kanıtlanmış belirli yöntemlerle yapılmaz. Ancak sıvı birikimini en az indirmek için bazı tedavi uygulamaları çok önemlidir. Örneğin sıkıştırma giysileri yoluyla sıvının uzuvdan uzaklaştırılması etkili bir yöntemdir. Detaylı muayeneden geçtikten sonra gerekli tedavi uygulamalarını gerçekleştirmek için uzman bir terapist ile çalışmanız yaşam kalitenizi arttırma açısından son derece önemlidir.