Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi sadece elle uygulanan tedavi çeşidine verilen isimdir. Bu tedavi çeşidi manuel tıp kapsamında geliştirilir ve tedavinin uygulanma sürecinde makine ve cihaz kullanılmaz. Bu terapi çeşidini uygulayan terapist kas dokusunda baskı yapmak için sadece ellerini kullanır. Böylece kas gerginliği, kas spazmı ve eklem disfonksiyonunun sebep olduğu ağrılar elle tedavi edilmiş olur. Ancak manuel tıp her hastaya uygulanmaz. Manuel tedavi konusunda en önemli konu, bu tedavi yönteminin kime uygulanacağıdır. Manuel tedavi sadece kas iskelet yapılarında yeterli hareket kabiliyeti olmayan eklem hastalarının tedavisine yardımcı olabilir. Sizin manuel tedavi için uygun bir hasta olup olmadığınıza sadece doktorunuz karar verebilir.

Manuel Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Son zamanlarda hastaların manuel tedavi talebiyle doktorlara gittiği görülüyor. Fakat manuel terapi sadece doktorların kararlaştırdığı belirli hastalar için uygulanabilir. Bu nedenle manuel tedaviye başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz önem taşımaktadır. Vücudunuzda ağrı, işlev ve duruş bozuklukları varsa bu tedavi yöntemi sizin için yararlı olabilir. Eklemlerin hareketliliğini arttıran ve kas gerginliğini azaltan bu uygulama, ayrıca akut sırt ağrısı ve sırt kası gerginliği gibi rahatsızlıkları olan kişiler için olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Kronik bel ve sırt ağrısı olan hastalar için en ideal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Manuel Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tedavi çeşidinde olduğu gibi bu tedavi çeşidinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Manuel terapi uygulanırken genel olarak herhangi bir fizyoterapiye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konulara dikkat edilmelidir. Terapistiniz öncelikle vücudunuzdaki kas, kemik ve sinir hasarlarını tespit etmek için bir çalışma yapar. Bu çalışmanın amacı tedavi süresince oluşabilecek riskleri yok etmektir. Ardından uzman terapist hastanın durumuna uygun tedavileri seçer ve uygular. Fizik tedavi sürecinde sizinle yakından ilgilenecek bir doktorla çalışmanız büyük önem taşımaktadır. Tedavi sürecinin hastaya özel olarak takip edilmesi ve ilerletilmesi, tedavinin verdiği olumlu sonuçları arttırır. Bu nedenle manuel tedaviye başlamadan önce hangi fizik tedavi uzmanıyla çalışacağınızı çok iyi araştırmanız ve sadece alanında uzman bir fizik tedavi uzmanıyla çalışmanız gerekmektedir.