Omurga Bozuklukları

Omurga Bozuklukları

Omurga Bozuklukları

Omurga Bozuklukları nedir? Omurganın karşıdan bakıldığı zaman ‘S’ şeklini alma halidir. Genelde büyümekte olan kız çocuklarının bir problemi olmakla birlikte her yaşta insanın büyük bir problemidir. Daha küçük yaşta olan bebeklerin gelişim sorunları, ilerde kırıklar, osteoporotik dönemdeki kemik sıkışmaları, ağrılı durum bozuklukları kişide ‘Skolyoz’a neden olabilmektedir.

Omurga tüm vücudun, iskeletin ve iç organların ana taşıyıcısı olduğu için omurgada meydana gelen yapı bozuklukları, tüm vücudu etkilemektedir. İçerisinde taşıdığı Medulla Spinalis omurgalara yaptığı baskıdan dolayı da omurga ağrılarına sebebiyet vermektedir.

Omurgada Skolyoz Nasıl Anlaşılır?

Omurganın skolyotik hali öne doğru eğildiğinde, arkadaki spinoz çıkıntılardan oluşan çizginin kırılıp kırılmadığı, düz formda devam edip etmediği şeklinde değerlendirilmektedir. Adams’ın Öne Eğilme Testinin, her kız çocuğunda özellikle ergenlik çağına girmeden mutlaka birkaç kez yapılması gerekmektedir. Omurga bozuklukları rahatsızlığında yapılan bu test, erkek çocukları için de faydalıdır. Skolyozun kız çocuklarda  10 kat daha fazla rastlanılan bir bozukluk olduğu bilinmektedir.

Skolyoz açısal olarak değerlendirilmektedir. Yani eğriliğin hangi derecede hangi yöne olduğu ölçülmektedir. 30 ile 40 derecenin üzerindeki eğrilikler, çok şiddetli skolyotik bozukluklar olarak değerlendirilmektedir. Bu durum ilerde omurga ve iç organlarındaki basıyı artıracağı için cerrahi müdahaleler gerektirmektedir. Daha önceden meydana gelen omurga bozuklukları korseleme, egzersiz gibi önlemlerle düzeltilebilmektedir. Erken dönemde teşhis edilen bozukluklar, cerrahi müdahale yapılmasını minimum seviyede tutmaktadır.

omurga bozuklukları

Omurga Bozukluklarının Sebepleri

Skolyozun sebebi, tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Omurga bozuklukları rahatsızlıklarının altında yatan neden kireçlenme, kırık vs. gibi bir durumdan kaynaklı olabilmektedir. Eğer böyle bir durum yok ise bu rahatsızlığın nedeni, kesin olarak söylenemez. Kendiliğinden oluşan ergenlik çağındaki Skolyozun bir büyüme sorunu mu, vücut gelişimi sorunu mu olduğu sorusu netlik kazanmış değildir.

Omurga Bozukluklarının Tedavisi

Omurgada yapılan cerrahi işlemlerde, kemikler birbirine vidalanmaktadır. Bu nedenle omurga düzeltilmesi ve dengesinin sağlanması bakımından, erken teşhisi büyük bir önem arz etmektedir. Buna ilaveten ileride omurgada hareket kaybına yol açtığı için skolyozun erken teşhisi çok önemlidir. Omurga segmentlerinin içerisinde, burulma varsa burulma yönünde, eğilme varsa eğilmenin tam tersi yönünde, kayma varsa kaymayı düzeltecek yönde egzersizler önerilmektedir. Buna ilaveten omurga bozuklukları rahatsızlığında, duruş bozukluğunun yanı sıra kamburluk veya ters duruş bozuklukları var ise egzersiz önerilmektedir. Omurga bozukluklarının düzeltilmesi yönünde yapılan tedavilerin özel eğitim almış fizyoterapistlerle yapılması son derece önemlidir.

Omurga Bozuklukları İlerde Hangi Hastalığa Yol Açar?

Omurga bozuklukları (Skolyoz) genelde başka bir hastalığa yol açmamaktadır. Fakat Nörofibromatozis denilen bir tümör durumu yada sinirlerde sıkışma ya da gergin omurilik sendromu gibi durumlar sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Omuriliğin kendi patolojik hasarları var ise bu rahatsızlıklarında ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Omurilikte sadece eğriliğin miktarı ölçülmemekte aynı zamanda omuriliğin esnek olup olmadığına da bakılmaktadır. Çünkü esnek olmayan omurilik eğrileri, daha ciddi problemler içermektedir.

Sizde omurga bozuklukları ve diğer tüm fizik tedavi problemleriniz için Therapy Sport Center ve Uzman Fizyoterapist Altan Yalım ile iletişime geçebilirsiniz.