Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Nedir?

Omurga eğriliği olarak da bilinen skolyoz, farklı türleri olan ancak genel olarak omurgada meydana gelen eğrilikleri ifade eden bir çeşit omurga rahatsızlığıdır. Diğer omurga rahatsızlıkları gibi toplumda görülme oranı yüzde iki ile dört arasındadır. Skolyoz rahatsızlıklarının büyük bir kısmı düşük dereceli gerçekleşmektedir. Skolyoz tedavisi uygulanmadan önce rahatsızlığın teşhisi çok önemli olduğu için, hastalığın belirtilerine dikkat etmenin yanı sıra bazı bilgilere sahip olmak önemlidir. Örneğin skolyoz hastalığının kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla sekiz on kat fazla görülmesi, hastalığın teşhisi açısından herkesin bilmesi gereken yararlı bir bilgidir. Bu konudaki bir diğer önemli bilgi de omurga eğriliği sorunu yaşayan kişilerin sadece yüzde onunda yaşanan skolyoz tedavi gerektirmektedir. Diğer hastaların düzenli egzersiz yapması ve sırt kaslarını güçlü tutmaya çalışması yeterli olacaktır.

Skolyoz Belirtileri

Skolyoz tedavisi aşamasına zamanında geçebilmek için küçük yaşlarda ortaya çıkan skolyoz hastalığının belirtilerini takip etmek çok önemlidir. Skolyoz hastalığının kolay teşhis edilmesini sağlayan bazı belirtiler vardır. Örneğin omuzlarda yaşanan duruş bozukluğu, genel olarak halsizlik ve ağrı, bacaklardaki uyuşma ve yürüme sorunu skolyozun belirtileri arasındadır. Nefes darlığı yaşayan, sürekli yorgunluk hissi olan ve dik durmakta zorlanan kişiler de skolyoz rahatsızlığı yaşıyor olabilirler. Bu belirtiler de skolyoz hastalığının belirtileri olarak kabul edilmektedir. Ancak küçük yaşta ve doğuştan gelen skolyoz hastalığı belirtileri farklı olabilir. Örneğin doğuştan gelen skolyoz belirtileri yana doğru eğrilik, anormal uzun kollar ve bacaklar, denge bozuklukları olabilirken, küçük yaşlarda ortaya çıkan türdeki belirtiler sırtta cilt anormallikleri, birbirine eşit olmayan omuzlar, denge bozuklukları ve öne eğilince fark edilen sırt çıkıntıları olabilir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi olarak ikiye ayrılır. Küçük yaşlarda ortaya çıkan skolyozun tedavisi ile erişkin skolyoz tedavisi arasında bazı farklar vardır. Küçük yaşlarda ortaya çıkan skolyozda gözlem, korse tedavisi ve ameliyat tedavileri uygulanır. Erişkin tedavaisinde de önce gözlem yapılarak eğrilik düzeyi belirlenir ve bu düzeye göre tedavi yöntemi seçilir. Skolyoz tedavisinde genellikle ve öncelikle cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi uygulanır. Hastanın uzman bir fizyoterapist ile çalışması bu aşamada çok önemlidir.